Citroen DS3 RRC

Sreda, 31 Oktober 2012

Citroën Racing predstavlja model DS3 RRC, ki izhaja iz modela DS3 WRC, dvojnega svetovnega prvaka v reliju. Citroenov novi dirkalnik DS3 RRC, je bil zasnovan za privatne voznike, hkrati pa je primeren tudi za uporabo na najrazličnejših vrstah tekmovanj (WRC-2, ERC, MERC, itd.).

V začetku leta 2011 so stopili v veljavo novi predpisi FIA World Rally Cars, ki proizvajalcem dovoljujejo izdelavo različice Regional Rally Car (RRC). Ti dirkalniki naj bi postopoma nadomestili vozila kategorije Super 2000 in so namenjeni za uporabo na prvenstvih nižje stopnje od svetovnega prvenstva v reliju (WRC): WRC-2 (bivši S-WRC), evropsko prvenstvo v reliju (ERC), reli prvenstvo Bližnjega vzhoda (MERC), nekatera državna prvenstva … Citroën DS3 RRC je sedaj na voljo ob sklenitvi lizing pogodbe pri Citroën Racing Technologies. Po zaslugi nizkih stroškov uporabe in raznolikosti je idealna vmesna izbira med modeloma DS3 R3 in DS3 WRC.

Za citroëna DS3 RRC, ki izhaja iz DS3 WRC, veljajo strožji predpisi glede aerodinamike, zato ima prednji odbijač manjše odprtine za dovod zraka, zadnji spojler pa ustreza standardom S2000. Predelan je tudi 1,6-litrski turbomotor z neposrednim vbrizgom, katerega največja moč se znižala na 275 KM pri 6000 vrtljajih, največji navor pa na 350 Nm pri 3250 vrtljajih. Druga občutna sprememba je bila izvedena na zavorah konfiguracije za asfaltno podlago: premer kolutnih zavor je bil zmanjšan iz 355 na 350 mm, odstranjen pa je bil tudi sistem za vodno hlajenje. Sicer pa je DS3 RRC ohranil lastnosti DS3 WRC – močno varnostno zasnovo karoserije iz jekla in kompozitnih materialov, vzmetenje tipa McPherson in nastavljive amortizerje Citroën Racing ter 6-stopenjski sekvenčni menjalnik Sadev.

Pieter Tsjoen in Eddy Chevaillier, ki v letošnji sezoni tekmujeta na belgijskem prvenstvu z dirkalnikom Citroën C4 WRC, bosta dirkalnik DS3 RRC predstavila na njegovem tekmovalnem prvencu -ta konec tedna na mednarodnem reliju Du Valais v Švici.