Maserati bo počastil 100-letnico Fangia

Torek, 21 Junij 2011
Maserati bo, v počastitev 100-letnice enega svojih najljubših in najboljših dirkačev, ljubitelje avtomobilskega športa po svetu spomnil na legendarnega Juana Manuela Fangia. Ob 100-letnici njegovega rojstva namreč mineva tudi 60 let odkar je prvič postal prvak Formule ena, uspeh je kasneje ponovil še štirikrat. Na jesenski prireditvi Goodwood Revival, katere sponzor je Maserati, bodo na dnevni parade predstavili Fangiove najbolj slavne avtomobile.

Juan Manuel Fangio, rojen 24. junija, 1911 v kraju Balcarce, v Argentini, je bil sin italijanskih emigrantov. Kot je sam večkrat poudaril, je v srcu vedno ohranil posebno vez z Italijo, še posebej z Modeno in Maseratijem. “Dirkal sem z mnogimi avtomobili raznolikih znamk, a vedno sem imel poseben odnos do maseratijev. Ne le, da so bili zanesljivi avtomobili, vedno v špici tehničnih rešitev, pač pa je bil to prijateljski odnos s posebnim vzdušjem med znamko in mano… počutil sem se doma,” je zapisano v eni izmed njegovih slavnih izjav, ki so objavljene v Maseratijevih upravnih prostorih.

Juan Manuel Fangio je dva izmed petih naslovov svetovnega prvaka Formule 1 osvojil z Maseratijevimi dirkalniki, in sicer leta 1954 in 1957. V zgodovini avtomobilskega športa bo še posebej vidno zapisan po dirki, s katero je osvojil svojo peti, zadnji naslov, v maseratiju 250F. Bil je 24. avgust, leta 1957. Na dirkališču v Nurburgringu se je odločalo o svetovnem prvaku. Juan Manuel Fangio je vozil v vodstvu, a se je odločil za nepričakovano potezo – zapeljal je v bokse in dotočil gorivo, čeprav je bila to za tisti čas nenavadna poteza. Izgubil je vodstvo, a z izjemno vožnjo iz kroga v krog izboljševal rekord dirkališča, prehitel oba vodilna ferrarija in svojo zadnjo dirko zaključil na prvem mestu.